Mont Blanc itzulia - TMB

Capra Alpina(e)k idatzia.
4150
bisita

Mendi ibiliak gustukoa dituen edonork, mendia edo natura soilik bada ere, hunkituta egongo litzateke ibilaldi hau egiteko aukera izatearekin, naiz horretarako egoera fisiko ona izan behar den. Ez dugu askotan aukera gehiegi izango ibilbide bakarrean hiru herrialde zapaltzeko, Frantzia, Italia eta Suitza. Zeharkatzen diren lekuak harrigarriak dira eta magia eta xarma berezia dute.

Gure ibilbidea Les Houiches herrian hasi genuen, Chamonix herritik gertu, teleaulkiko aparkalekuan zehazki eta zazpi egun ahaztezin eta gero, berriz ere, autoak jasotzera itzuli ginen. Egia da azken etapa ezin izan genuela TMB bide osoa jarraitu, arazo bat medio, Chamonix-tik Lesd Houches herrira errepidez joan bai ginen, Brébènt lepo eta gailurra (2.525 m.) zeharkatu ordez.

Prestakuntzak hasi genituenetik, hilabete batzuk atzerago, gure benetako asmoa ibilbidea autosufientzian oinarritzea izan genuen, hau da, kanpin dendak eta gainontzeko tramankuluak bizkarrean eramanez. Era onetara askatasun gehiago izatea esperto dugu gure eguneroko ibiliak luzatu edo moztu ahal izateko, egunean sortuko zaizkigun beharrei erantzunez, eramango dugun zama handia izango bada ere. Ala guztiz ere gau bat Mottets aterpetxean pasa genuen eta hurrengoa Courmayeur-ko ostatu  batetan, beste gainontzeko guztiak gure dendatan egin genituen.

Janaria ere ez zen arazo izan, zazpi egunetakoa ez bai genuen bizkarrean eraman, pasa genituen hainbat herrietan erosteko aukera izan genuenez, Contamines, Courmayeur, La Vachey, Ferret, Champex, Trê le Champ eta Argentiere. Dena den gomendioa luzatuko nuke bi egunetako janaria gainean eraman ahal izateko gutxienez.

Guk ez bezala beste batzuek ibilbidea kanpin dendak eta beharrezkoak diren hainbat tramankulurekin egin ordez, aukera ugari izango dute bide guzian zehar aterpetxe ugari aurkituko dituztenez, zein jan eta lo egiteko toki asko ere, hilabete batzuk aurretik  erreserba egitea komenigarria izanez, udan jende ugarik egiten bai du ibilbidea.

ATERPETXE ETA OSTATUAK

Refuge des Amis de la Nature (Les Houches). Tel. 0450544107.
Refuge des Fioux . Tel. 0450935243.
Auberge de Bionnassay. Tel. 0450934523.
Chalet Refuge du Nant Borrant. Tel. 0450470357.
Refuge de Miage. Tel. 0450932291.
Auberge du Truc. Tel. 0450931248.
Auberge Trè-la-Tête (1.970 m.). Tel. 0450470168.
Chalet-Gîte Reguge de la Balme. Tel. 0450470354.
Refuge de la Croix Bonhomme. Tel. 0479070528.
Auberge la Nova (Les Chapieux). Tel. 0479890715.
Refuge des Mottets. Tel. 0479070170.
Rifugio Elisabetta (Les Blanche). Tel. 0165844080.
Rifugio Maison Vieille (Col Chécroui). Tel. 0337230979.
Rifugio Monte Bianco (Val Véni). Tel. 0165869097.
Rifugio Bertone. Tel. 0165844612.
Rifugio Bonatti (Malatrá). Tel. 0165842299.
Chalet Val Ferret. Tel. 3333118275.
Rifugio Elena (Pré de Bar). Tel. 0165844688.
Cabane de la Léchere (La Fouly). Tel. 0041277833064.
Refuge le Dolent (La Fouly). Tel. 0041277831398.
Auberge de la Fôret (Champex). Tel. 0041277831278.
Relais d´Arpette (Arpette). Tel. 0041277831221.
Relais du Mont Blanc (Trient). Tel. 0041277224623.
Refuge Col de Balme (Col de Balme). Tel. 0033450540203.
Auberge de la Böerne (Tré le Champ). Tel. 0033450540514.
Centre Alpin du CAF (Le Tour). Tel. 0033450540416.
Refuge du Lac Blanc. Tel. 0450534914.
Gîte de la Gare du Téléphérique de La Flégère. Tel. 0603582814.

Etapa guztiak:

Tour del Mont Blanc - Etapa 1

Tour del Mont Blanc - Etapa 2

Tour del Mont Blanc - Etapa 3

Tour del Mont Blanc - Etapa 4

Tour del Mont Blanc - Etapa 5

Tour del Mont Blanc - Etapa 6

Tour del Mont Blanc - Etapa 7